Ads 468x60px

Fm 94.0

29 Haziran 2013 Cumartesi

Mardin Adının Kaynağı


1. J.A.Dupre ve J.Von Hammer Mardin kelimesinin savaşçı bir kavim olan Mardeler’le ilgili olduğunu, Mardeler’in İran hükümdarlarından Ardeşir(226-241) tarafından buraya yerleştirildiklerini anlatır. Şehir ve kavim isimleri arasındaki benzerlik, Mazıdağı yöresinde oturan Yezidilerin şeytana tapmaları, eski bir İran ananesinin devamı olarak şerre(kötülüğe) ibadet eden Mardeler’in bu bölgeye yerleştirildiklerinin delilidir. C.Ritter' de bu ifade tarzını şüphe ile karşılar.

26 Haziran 2013 Çarşamba

Sevgi Köprüsü'den Mardin Artuklu Üniversitesi'ne ziyaret

Üniversiteli gençleri bir araya getiren 'Sevgi Köprüsü Platformu' elçileri Mardin Artuklu Üniversitesi'ni ziyaret etti.
'Gidemediğin yer senin değildir' sloganıyla toplumsal barışı desteklemek adına, farklı kültür ve deneyimlere sahip üniversiteli gençleri bir araya getiren 'Sevgi Köprüsü Platformu' elçileri Mardin Artuklu Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Kadri Yıldırım'ın makamında kabul ettiği, İstanbul'un değişik üniversitelerinde eğitimini sürdüren 50 kişilik üniversite öğrenci grubunun, "Türkiye'nin doğu ve batı yakası arasında sevgi ve kardeşlik temellerini atmak ve barışa katkı sağlamak amacıyla başlattığı Güneydoğu Anadolu gezisinin ikinci durağı olan Mardin Artuklu Üniversitesi 'ne gerçekleştirdiği ziyaretlerinde, üniversitenin faaliyetleriyle ilgili bilgi edinerek ayrıntılı notlar aldı.

Movapark'ta Süpriz Evlenme Teklifi

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bulunan Movapark Alışveriş Merkezi'nde, (AVM) yetkililerden yardım isteyen bir kişi, kız arkadaşına sürpriz yaparak evlenme teklif etti.

Movapark'ta bulunan standa kız arkadaşını getiren Murat Soymazlum, konfetiler eşliğinde açılan 'Benimle evlerin misin' yazısını kız arkadaşına gösterdi. Sürpriz karşısında çok heyecanlanan genç kız Murat'ın evlilik teklifini kabul etti.

17 Haziran 2013 Pazartesi

Facebookta silinmiş mesajları nasıl geri alabilirim?- Kesin Cözüm!

Facebook'da silinen mesajları geri getirme
Facebook kulanicilarin adeta kabusu haline geldi.Facebookta silinmiş mesajları nasıl geri alabilirim? Sorusuna cevap vermek istiyorum.Biriyle yazisiyorsunuz onu engelediniz veya o sizi engelledi, mesaj gönderdiniz veya o size mesaj gönderdi.sildiniz önemli Mesajlarinizi geri getirmek istiyorsunuz... Bu yaziyi mutlaka okuyun...

16 Haziran 2013 Pazar

Kızıltepe'de Resim Sergisi Açıldı

Mardin Kızıltepe ilçesinde bulunan Mova Park Alışveriş Merkezi'nde 'Yersiz kader birliği' adlı resim sergisi açıldı.

Kızıltepeli sanatçıların öncülüğünde İstanbul ve diğer illerden gelen sanatçıların yanı sıra yurtdışından da katılan Stella Angelidou ve Elena Constantinou'nun katkılarıyla sergi açıldı. Sergide bir açıklama yapan İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Sanat Kuramları teorisi dersi hocası Emre Zeytinoğlu, yurtdışından gelen yabancı ve Kızıltepeli sanatçılarla birlikte grup oluşturduklarını söyledi. Zeytinoğlu, "burada tabi bir fikir ortaya çıkıyor, bir Kızıltepe'nin içinden konuşanlar ve buranın koşullarına göre davrananlar diğerleri de burası ile alakalı fikir beyanında bulunanlar bu iki gurubun karşılaşmasından da bir içerik metni çıktı. Yani bir kader birliği bu kader birliği birbirlerinin içine geçme birbirlerini sonsuz anlama meselesi değildi birbirlerini bir parça sezip birbirlerini hakkında fikirlerini aktarma meselesidir. Kader birliği meselesi buradan ortaya çıktı" dedi.